Naslovnica arrow Povijest vatrogastva arrow I - Vatru gasi brata spasi 17 Kolovoz 2017
Slučajna slika
Ukupno:2942064
I - Vatru gasi brata spasi Ispis E-mail
Miljenko Lacković
Ponedjeljak, 14 Studeni 2005

Od pradavnih je vremena čovjek naučio sačuvati plamen vatre da mu grije i osvjetljava prostor boravka, štiti ga od napada divljih zvijeri, pomaže u preradi hrane , a mnogo kasnije i za pogon u radnim strojevima. Da ne spominjemo i onu drugu , lošiju,  primjenu u ratnim pohodima. Dakle, vatra je vječiti čovjekov pratilac. Bilo kao dobar sluga, bilo kao loš gospodar.

O dobrom sluzi sve najbolje, no nije ovoj prići namjera o toj naravi pisati. I nije tako napeto, veći je problem oduvijek bio kako slugu dobro zbrinuti, sa njim pristojno postupati, da se ne pobuni i pobjegne te počne raditi po svojoj volji, kontra gospodaru. Ili, što je još gore( a i dandanas je aktualno na našem priobalju posebno) služi zlonamjernog, lošeg gospodara. Koliko je god čovjek rastao u demografskom, društvenom, tehnološkom pogledu, toliko je rasla i potreba da se organizirano zašiti od vatrene stihije, u miru pobješnjelog sluge, u ratu strašnog neprijatelja.

Toliko za uvod, da bi svima bilo jasnije kako vatrogastvo nije nastalo jednostavno , preko noći, sa datumima koji će se kasnije ovdje spominjati. Naime, htio sam prvotno pisati priču o vatri i čovjeku, no jednostavno je nemoguće ne uhvatiti se za neke povijesne trenutke. Pa i zbog same želje da što više čitatelja sa zanimanjem čita ove članke red je da se više prostora posveti bliskijim vremenima, i dakako, ovom našem prostoru.

Materijala, za jedan poduži serijal, ima na pretek te vas sve molim, javite želite li da prava priča krene od idućeg broja. Dakako , javite se i kada vam je dosta. Ni ja ne volim ove TV-sapunice.

Pomoz Bog!

Miljenko Lacković