Naslovnica arrow Vatrogasna tehnika arrow Vježba vatrogasaca SPAŠAVANJE IZ VISINA I DUBINA 21 Srpanj 2017
Jučer:1950
Vježba vatrogasaca SPAŠAVANJE IZ VISINA I DUBINA Ispis E-mail
Igor Medvedovski
Utorak, 27 Veljača 2007

U sklopu redovnog stručnog uvježbavanja svojih članova u DVD-u Jastrebarsko održana je i vježba za specijaliste za spašavanje s visina i dubina s temom "Kretanje po osiguranoj vertikalnoj stijeni ili zidu".

Tema: VJEŽBA KRETANJA NA OSIGURANOJ VERTIKALNOJ STIJENI ILI ZIDU

Opis terena: Po zidu  postavljeno je statičko penjačko uže Ø10 mm koje se učvršćuje pomoću karabinera u spit (čelični vijak posebnom tehnikom učvršćen u podlogu, tako da može podnositi velika naprezanja i jake trzaje). Uže se pomoću čvora dvostruka osmica ukapča u sidrište i spušta do prvog spita i karabinera tako da s donje strane ostaje luk 20 do 30 cm užeta koji služi za lakši prijelaz spita i nastavlja tako redom do dna stijene ili zida. Ova tehnika koristi se kod velikih visina a postoji potreba da više vatrogasaca istovremeno penje ili se pušta. Između spita smije biti samo jedan vatrogasac.

Zadatak vatrogasca je popeti se ili spustiti koristeći pripremljeno uže.

Opis tehnike penjanja: Vatrogasac opremljen penjačkom alpinističkom opremom dolazi do užeta ukapča prsni bloker i ručni bloker s učvršćenom pupčanom vrpcom, koji na sebi ima stremen. Oslanjajući se nogom o stremen i ručni bloker podiže tijelo i prsni bloker koji preuzima težinu na većoj visini. Znači visi na prsnom blokeru. Podiže nogu i ručni bloker te ponavlja radnju dok ne dosegne visinu luka užeta koje ide prema gore. (Po dolasku do spita mora paziti da se previše ne približi čvoru osmici sa spravicama kako bi ih mogao skinuti s užeta.) Oslanja se na prsni bloker, oslobađa ručni i premješta ga u donji dio ostavljenog luka. Uspravlja se nogom u stremanu i istovremeno otkapča prsni bloker s donjeg užeta i premješta ga na gornje uže iznad ručnog blokera.

Na vježbi je osim jaskanskih vatrogasaca sudjelovao te mentorski nadgledao Mladen Vinković, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika DUZS

Vjezba visine

Komentari (1)
1. 28-02-2007 15:42