Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow DVD Jastrebarsko osnovano 1884. (!?) 17 Prosinac 2017
Gostiju online: 8
DVD Jastrebarsko osnovano 1884. (!?) Ispis E-mail
Mirko Fabijani
etvrtak, 14 Veljaa 2008
            Pokojni Vladimir Lehpamer, dugogodišnji opinski slubenik i sam negdašnji vatrogasac, otac istaknutog glumca Gradskog  kazališta Jastrebarsko, Marijana Lehpamera “Libeta”, pronašao je u opinskoj arhivi zapise (vidi prilog!) Vilima Šubia, povjerenika (zacijelo opinskog inovnika). Ti zapisi, u iju autentinost ne treba sumnjati, svjedoe da je dobrovoljno vatrogasno društvo u Jastrebarskom osnovano ve 1884., dakle pet godina prije nego što se to danas slubeno navodi i slavi. Vjerojatno to prvobitno društvo nije bilo dugog vijeka i nije se ukljuilo u Hrvatsko-slavonsku vatrogasnu zajednicu, a zanimljivo je da se meu osnivaima DVD Jastrebarsko iz 1889. nalazi i Vilim Šubi, kojem dugujemo podatak o DVD Jastrebarsko iz 1884.. Nema meutim dvojbe da se Jastrebarsko moe podiiti injenicom da je prije 112 godina imalo organizirano dobrovoljno vatrogasno društvo, o kojem u kasnijim vatrogasnim dokumentima nema ni spomena.. Objavljujemo zapise Vilima Šubia, iz kojih doznajemo niz zanimljivih podataka o ivotu našeg grada s kraja 19. i poetka 20. stoljea.