Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow DVD Jastrebarsko osnovano 1884. (!?) 29 Lipanj 2017
DVD Jastrebarsko osnovano 1884. (!?) Ispis E-mail
Mirko Fabijanić
Četvrtak, 14 Veljača 2008
            Pokojni Vladimir Lehpamer, dugogodišnji općinski službenik i sam negdašnji vatrogasac, otac istaknutog glumca Gradskog  kazališta Jastrebarsko, Marijana Lehpamera “Libeta”, pronašao je u općinskoj arhivi zapise (vidi prilog!) Vilima Šubića, povjerenika (zacijelo općinskog činovnika). Ti zapisi, u čiju autentičnost ne treba sumnjati, svjedoče da je dobrovoljno vatrogasno društvo u Jastrebarskom osnovano već 1884., dakle pet godina prije nego što se to danas službeno navodi i slavi. Vjerojatno to prvobitno društvo nije bilo dugog vijeka i nije se uključilo u Hrvatsko-slavonsku vatrogasnu zajednicu, a zanimljivo je da se među osnivačima DVD Jastrebarsko iz 1889. nalazi i Vilim Šubić, kojem dugujemo podatak o DVD Jastrebarsko iz 1884.. Nema međutim dvojbe da se Jastrebarsko može podičiti činjenicom da je prije 112 godina imalo organizirano dobrovoljno vatrogasno društvo, o kojem u kasnijim vatrogasnim dokumentima nema ni spomena.. Objavljujemo zapise Vilima Šubića, iz kojih doznajemo niz zanimljivih podataka o životu našeg grada s kraja 19. i početka 20. stoljeća.