Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow Veliki poar i prvo DVD 18 Listopad 2017
Veliki poar i prvo DVD Ispis E-mail
Mirko Fabijani
etvrtak, 14 Veljaa 2008
            Dne 7. kolovoza 1884. u 1. uri u noi buknula je vatra u štaglju Franje Venka pod kunim br. 48 te je uslijed velike vruine i suše koja je tada vladala, vanrednom brzinom rasprostrla se do Martina Kralja kb. 57 i gospodarskih zgrada Marije Mitrovi kb. 45 te je poar uništio što se je na ovom prostoru nalazilo.
            Izvanrednom portvovnosti Dobrovoljnog vatrogasnog društva koje se je iste godine ustrojilo te si s pomou trgovišnog zastupstva nove vatrogasne strojeve za 1700 fr. nabavilo, imade se zahvaliti da se je u tom uasnom elementu na put stalo, jer pogibelj je cijelomu trgovištu prijetila.
                                                                                                    Jastrebarsko, 22. 8 1884.
(pr. N.Š. Zbog tog je poara zapravo nastao park u središtu Jaske, današnji Štros!)

I opet nam zvono uasom navješuje u 5 uri ujutro 11/12 tg. novi poar koji je u štali France Borovac pod Kb. 104 se porodio te uništio istu kuu sa svim zgradami i kue pod kb. 105-103 i gospodarske zgrade pod br. 102.
                                                                                           Jastrebarsko, 11. prosinca 1884.

upna crkva jastrebarska renovirana je prvobitno god. 1805., zvonik pokriven god. 1815., a god. 1887. je posve na novo restaurirana po graditelju Bolleu iz Zagreba, arhitektu katedrale zagrebake, radnju izvaao je graditelj Josip Marion, posjednik ovdje, upnikom bijaše Stjepan Niemi, izabran za upnika g. 1885.

Popravak crkve stajao je blizu 8000 fr.; u ovaj trošak doprinijeli su jušari jastrebarski kao kolatori svotu od 5600 fr. a ostalo rasporezano je na upljane 15% u ime runih teakah. Posveena je crkva pako dne 29.10.1887.

Opaska: Dne 13.8.1887. bio je dosta estok potres te je tom zgodom i crkva dosta nastradala, doim je svetojanska i petrovaka razvalinom takoreku postala.
           Na trgu pred školom kostanji saeni 1875.
           Na trgu pred novom školom kostanji saeni 1890. i od vijenice do kapele sv. Duha.

Staro groblje ureeno, putevi i kostanjik nasaen god 1891. pod nadzorom potpisanoga.Aleja od Jaske do kolodvora nasaena god. 1895. pod nadzorom potpisanoga.

Narodna itaonica zasnovana na 1. studena 1872. na poticaj Stjepana Valentekovia, biljenika, koji je iste godine izabran bio za tu ast kao domai sin. Prvim predsjednikom itaonice izabran bijaše Josip Fink, providnik vlasteli, a tajnikom izabran bijaše Stjepan Valentekovi, koji je bio i duša itaone te je to mjesto kroz 25 godinah tono i savjesno i time skopane dunosti vršio.

Dne 1. studena 1897. proslavit e se 25. godišnjica opstanka ove društvene inštitucije. Na uspomen toga posaene su 4 lipe na krianji “Mlake” zvanoj, na dan sv. Josipa, 19.3., kao simbol slavjanstva.                                                                                  Jastrebarsko, 19.3.1897.