Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow Veliki požar i prvo DVD 29 Lipanj 2017
Veliki požar i prvo DVD Ispis E-mail
Mirko Fabijanić
Četvrtak, 14 Veljača 2008
            Dne 7. kolovoza 1884. u 1. uri u noći buknula je vatra u štaglju Franje Venka pod kućnim br. 48 te je uslijed velike vrućine i suše koja je tada vladala, vanrednom brzinom rasprostrla se do Martina Kralja kb. 57 i gospodarskih zgrada Marije Mitrović kb. 45 te je požar uništio što se je na ovom prostoru nalazilo.
            Izvanrednom požrtvovnosti Dobrovoljnog vatrogasnog društva koje se je iste godine ustrojilo te si s pomoću trgovišnog zastupstva nove vatrogasne strojeve za 1700 fr. nabavilo, imade se zahvaliti da se je u tom užasnom elementu na put stalo, jer pogibelj je cijelomu trgovištu prijetila.
                                                                                                    Jastrebarsko, 22. 8 1884.
(pr. N.Š. Zbog tog je požara zapravo nastao park u središtu Jaske, današnji Štros!)

I opet nam zvono užasom navješćuje u 5 uri ujutro 11/12 tg. novi požar koji je u štali France Borovac pod Kb. 104 se porodio te uništio istu kuću sa svim zgradami i kuće pod kb. 105-103 i gospodarske zgrade pod br. 102.
                                                                                           Jastrebarsko, 11. prosinca 1884.

Župna crkva jastrebarska renovirana je prvobitno god. 1805., zvonik pokriven god. 1815., a god. 1887. je posve na novo restaurirana po graditelju Bolleu iz Zagreba, arhitektu katedrale zagrebačke, radnju izvađao je graditelj Josip Marion, posjednik ovdje, župnikom bijaše Stjepan Niemčić, izabran za župnika g. 1885.

Popravak crkve stajao je blizu 8000 fr.; u ovaj trošak doprinijeli su jušari jastrebarski kao kolatori svotu od 5600 fr. a ostalo rasporezano je na župljane 15% u ime ručnih težakah. Posvećena je crkva pako dne 29.10.1887.

Opaska: Dne 13.8.1887. bio je dosta žestok potres te je tom zgodom i crkva dosta nastradala, dočim je svetojanska i petrovačka razvalinom takorekuć postala.
           Na trgu pred školom kostanji sađeni 1875.
           Na trgu pred novom školom kostanji sađeni 1890. i od vijećnice do kapele sv. Duha.

Staro groblje uređeno, putevi i kostanjik nasađen god 1891. pod nadzorom potpisanoga.Aleja od Jaske do kolodvora nasađena god. 1895. pod nadzorom potpisanoga.

Narodna čitaonica zasnovana na 1. studena 1872. na poticaj Stjepana Valentekovića, bilježnika, koji je iste godine izabran bio za tu čast kao domaći sin. Prvim predsjednikom Čitaonice izabran bijaše Josip Fink, providnik vlasteli, a tajnikom izabran bijaše Stjepan Valenteković, koji je bio i duša Čitaone te je to mjesto kroz 25 godinah točno i savjesno i time skopčane dužnosti vršio.

Dne 1. studena 1897. proslavit će se 25. godišnjica opstanka ove društvene inštitucije. Na uspomen toga posađene su 4 lipe na križanji “Mlake” zvanoj, na dan sv. Josipa, 19.3., kao simbol slavjanstva.                                                                                  Jastrebarsko, 19.3.1897.