Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow Pravila 17 Prosinac 2017
Gostiju online: 8
Pravila Ispis E-mail
Mirko Fabijani
Subota, 16 Veljaa 2008
Kako bi se bolje shvatio rad i djelovanje DVD Jastrebarsko nuno je proitati pravila društva. Predstavit emo stoga itateljima neke najzanimljivije dijelove “Pravila”.

Svrha
       Svrha je društva obrana ivota i imetka stanovnika trgovišta Jastrebarskoga, a po mogunosti i oblinje okolice “proti poaru”.

lanovi

Društvo se sastoji od lanova:
1.     izvršujuih t.j. gasilaca
2.     priuvnika
3.     zaasnih
4.     utemeljiteljnih
5.     podupirajuih
       a)     Izvršujuim lanom moe postati svaki neporoan i za to sposoban muškarac koji je navršio 20 godina. Onaj pako koji nije sam svoj, ima se iskazati dozvolom onoga od koga odvisi.

b)     lanom priuvnikom postaje onaj gasilac, koji je 10 godina u društvu revno i besprikorno slubovao a ostaje mu ona ast koju je u društvu najposlije obnašao.

c)      Utemeljiteljnim lanom postaje svaki koji u društvenu blagajnu uplati 20 (dvadeset) forinti ili teajem jedne godine u onakovih obrocih, kako ga je volja.

d)     Podupirajuim lanom moe biti svaki, koji u društvenu blagajnu uplati 2 (dva) forinta na godinu najedanput ili unaprijed u polugodišnjih obrocih.

e)     Zaasnim lanom postaje onaj, koji si je osobitih zasluga za društvo stekao, te kojeg kao takovog glavna skupština na prijedlog upravljajueg odbora izabere.

Prava i dunosti lanova

Glavnoj skupštini imali su pravo prisustvovati svi lanovi ali je zanimljivo da su se vojvoda, tajnik, blagajnik i dva lana upravljajueg odbora birala iz redova utemeljiteljnih i podupirajuih lanova a iz redova izvršujuih lanova podvojvoda, odjelni voe, nadzornik spremišta i dva odbornika.Izvršujui, utemeljiteljni i zaasni lanovi imali su pravo na društveni poasni sprovod.

Uprava društva

Društvom je upravljao upravljajui odbor koji se sastojao od: vojvode, podvojvode, tajnika, blagajnika, 4 odjelne voe, 2 lana gasilakog zbora, 2 lana od utemeljitelja, zaasnih i podupirajuih lanova te nadzornika vatrogasnog spremišta.
Vojvoda je rukovodio svim društvenim poslovima, sazivao i predsjedao sjednicama upravljajueg odbora i glavnih skupština, zastupao je društvo kod oblasti i treih osoba te je bio odgovoran s odborom glavnoj skupštini za svu upravu. Pored ostalog uvao je i “glavni našastar”, barjak i knjigu pristupnicu.
Zamjenikom vojvode u svim sluajevima bio je podvojvoda.
Tajnik je obavljao pisarske poslove, vodio zapisnike o odborskim sjednicama i glavnoj skupštini, podnosio izvješe glavnoj skupštini, vodio ljetopis društva i imenik društvenih lanova.
Blagajnik je vodio sve blagajnike raune i novane poslove i izdavao novce uz predsjednikov potpis.
Upravljajui odbor drao je sjednice prema potrebi a najmanje jedanput na mjesec. Zakljuci su bili valjani ako je sjednici prisustvovalo osim predsjednika još šest odbornika i ako je za zakljuak glasovala apsolutna veina. Dan svetog Florijana se slavi sveanom slubom Bojom.
            Glavna skupština birala je apsolutnom veinom glasova sve lanove upravljajueg odbora te lijenika, sveenika i barjaktara na tri godine.

Prvi utemeljiteljni i izvršujui lanovi
           Zanimljivo je svakako baciti pogled i na popis prvih utemeljiteljnih te izvršujuih lanova. Kao što smo vidjeli iz pravila društva, utemeljiteljni lanovi bili su  oni ljudi ili ustanove, koji su godišnje uplatili najmanje 20 forinti. Radilo se zapravo , kako bismo to današnjim jezikom kazali, o sponzorima. Djelatnost i aktivnost društva, dakle ono najvanije, poivalo je ipak na leima izvršujuih lanova, vatrogasaca ili gasilaca, kako su ih tada nazivali. Stoga emo uz 31 ime utemeljitelja, dakle sponzora, navesti i imena prvih izvršujuih lanova, njih 68, koji su te 1889. predstavljali ivi, djelotvorni organizam Dobrovoljnog vatrogasnog društva Jastrebarsko.

Utemeljiteljni lanovi
 1. grof Stjepan Erdödy (uplatio 100 forinti)
 2. Vatroslav Nolli (predstojnik)
 3. Metel Pekli