Naslovnica arrow Povijest sec arrow Povijest DVD-a arrow Aktivnosti do kraja 1889. 21 Kolovoz 2017
Jučer:2057
Aktivnosti do kraja 1889. Ispis E-mail
Mirko Fabijanić
Subota, 16 Veljača 2008

Do kraja godine DVD Jastrebarsko nastavilo je s konsolidacijom članstva i nabavom opreme. Iz priloženih dokumenata vidljivo je da je utemeljiteljnu članarinu uplatila i tvornica turbina iz Karlovca te da je tvrtka Schulz/Kölsch iz Graza snabdjevala društvo vatrogasnom opremom. Dopis Središnjeg odbora zajednice hrv. slav. dobrov. vatrog. društva potaklo je naše društvo da se učlani u zajednicu. III. skupština zajednice od 1. rujna 1889. zaključila je naime da se svakom društvu prepušta način i vrst odijevanja ali uz primjedbu “da se odjeća vatrogasna ne ima biti slična vojničkoj odjeći a svakako da ne bude raskošna, jedino oznaka vatrogastva mora da bude na svakom ovratniku i to kaciga i unakrst stavljen čekić i sjekirica”. Središnji odbor zajednice ugovorio je također s bečkom firmom “Adolf Müller & Söhne” da propisane oznake za ovratnike daje uz jeftinu cijenu.

Na sjednici od 10.12.1889. Dobrovoljno vatrogasno društvo Jastrebarsko odlučilo je da se Škenderu Meduru iz Karlovca isplati 40 f. kao nagrada za podučavanje izvršujućih članova, uz pismenu zahvalu i priznanje.
            Na istoj sjednici zaključeno je da se od spomenute bečke firme naruči 300 komada znakova te da se jaskansko društvo odmah upiše u zajednicu hrv. slav. dobrov. vatrogasnih društava.
            Vojvoda Metel Peklić predložio je također da se uvede priručna blagajna u koju bi izvršujući članovi uplaćivali deset novčića za svoje društvene zabave.
            Pročitano je i rješenje (čini se nepovoljno) visoke kr. zemaljske vlade glede predloženih društvenih pravila. Metel Peklić je naime izjavio da su pravila sastavljena posve točno i razgovjetno te predlaže da se pravila vrate natrag vladi s obrazloženjem te da se istakne kako su pravila sastavljena na temelju odobrenih pravila karlovačkog vatrogasnog društva. Vladu treba također obavijestiti da je jaskansko društvo mlado i da raspolaže sa slabim novčanim sredstvima.

Sve su odluke s te sjednice sprovedene u djelo ali su pravila potvrđena tek 21.8.1893. To je vjerojatno i razlog da su vojvoda i ostali dužnosnici ispred svojih funkcija stavljali pridjev “privremeni”.