Naslovnica arrow Dogaanja arrow Ostala dogaanja arrow Ostvaren vjekovni san 19 Kolovoz 2017
Sluajna slika
Jeste li znali
Plin ima sposobnost razlaganja nekih gumenih tvari stoga ne izraujte brtvilo sami te upotrebljavajte prikljune cijevi nabavljene iskljuivo u ovlatenim trgovinama

Ostvaren vjekovni san Ispis E-mail
Petak, 14 Sijeanj 2011
003.jpg

Vjekovni san  mnogih hrvatskih generacija o stjecanju izgubljene hrvatske drave ostvaren je. Godine 1992. na dan 15. sijenja veina europskih drava priznala je neovisnu i slobodnu Hrvatsku. Gotovo 900 godina robovali smo pod tuinskim jarmom za što smo krivi sami zbog poznate hrvatske nesloge , zlobe , podmitljivosti i politike kratkovidnosti.

Padom berlinskog zida, te komunistikih reima u zemljama istone Europe sazreli su i kod nas uvjeti da se pojavi višestranaje te da doe do slobodnih parlamentarnih izbora.

Vatrogasna društva uvijek su na neki nain  bili i sudionik politikog ivota. I  u komunistikom sustavu mnogobrojne javne manifestacije odravale su se uz masovnu nazonost vatrogasnih uniformiranih postrojbi. Tada je to bila direktiva politikih crvenih monika.

Nastankom slobodne neovisne Hrvatske drave to se nastavlja, ali sa jednom velikom razlikom. Sada je to bila elja i volja sveukupnog lanstva, kao i ponos da se vatrogasni povijesni stijeg sa likom svetog Florijana  konano moe pojaviti slobodno pred sretnim licima vatrogasaca, te da više nemaju u depu fige.

Kako  su se odvijala zbivanja u našem kraju . Uz veliko oduševljenje veine itelja , kao i  kod nas vatrogasaca. Dana 20. listopada 1990.g iz cijele bivše opine Jastrebarsko od Kupe do Kalja mnogobrojne udruge, limene glazbe, te mnogobrojna vatrogasna društava slila su se u mnoštvo,da u našem gradu pozdrave predsjednika drave dr. Franju Tumana i uzoritog kardinala Franju Kuharia, nadbiskupa zagrebakog. Naime tog su dana proglašeni poasni graani Opine Jastrebarsko te im je i uruena povelja poasnog graanina.

Oruanom agresijom poelom 1991. g. od strane srboetnikih postrojbi i zloinake JNA nastalo je vrlo teško stanje u dravi. Jake europske drave smatrale su da e hrvatski otpor biti brzo ugušen.

Poznat je velianstveni prosvjedni zbor više od 400 vatrogasaca u Jastrebarskom nakon poetka agresije . Na velikoj procesiji 1991.g za Tijelovo vatrogasci ponovo nose „Nebo“. Takoer te godine na Dan dravnosti organiziramo  u Jastrebarskom velianstvenu veliku vrtnu zabavu uz nazonost preko 1000 graana.

Za dan sv. Florijana Jaskom ponovo odvijaju taktovi limene glazbe uz mimohod  mnogobrojnih vatrogasnih postrojbi, a upnoj crkvi vatrogasci prisustvuju svetoj misi.

Vatrogasci se  odriu svojih vatrogasnih domova te daju na korištenje za potrebe vojne obrane. Mlai lanovi ukljuuju se u vojne postrojbe, a stariji formiraju priuvne postrojbe za protupoarnu zaštitu. Odvijaju se i mnogobrojne druge aktivnosti za vojne i civilne potrebe.

Sam dan 15. sijeanj 1992. u Jastrebarskom obiljeen je na vrlo sveani nain.

DVD Jastrebarsko postavlja na glavnom trgu spomen bavicu da domaem vinom te uz geslo nazdravimo lijepoj Našoj, poziva graane da sudjeluju u slavlju priznanja dravnosti.

Poseban ugoaju davali su  Desineki tamburaši i limena  desineka glazba. Nastavak slavlja odvio se do kasnih nonih sati u vatrogasnom domu.

Ovo slavlje ostalo je još uvijek svjee u našem sjeanju.

Piše: S. Preproti

Klikni na sliku za uveani prikaz!