Naslovnica arrow Kategorija - Ostala Dogaanja arrow Sveanost obiljeavanja priznanja Hrvatske 15. sijenja 1992. 18 Prosinac 2017
Sveanost obiljeavanja priznanja Hrvatske 15. sijenja 1992. Ispis E-mail
Srijeda, 27 Sijeanj 2016
thumb_dsc03355.jpg

Bio je to dan za pamenje. Vjekovni san hrvatske nacije konano je ostvaren.Veina evropskih drava priznala je toga dana slobodnu Hrvatsku,15. sijenja 1992.

Znamo kako je poelo. Pod tenkove koji su krenuli preko Dunava bacano je cvijee, a jugoslavenska etnika horda poela je osvajati našu domovinu. Prekrasan srednjoevropski grad Vukovar dnevno je rušen, pred cijelom svjetskom javnošu. Hrvatska je bila razoruana, agresor je dobio obilna financijska sredstva da pokori Hrvatsku. Gotovo treina Hrvatske je bila pokorena, a krasni povijesni hrvatski gradovi, Dubrovnik, Osijek i drugi bili su stalna meta avionskih i kopnenih napada. Samo zahvaljujui hrvatskoj slozi, hrvatskoj mladosti, i mudrom vodstvu našeg vojnog rukovodstva, na elu sa vrhovnim zapovjednikom i predsjednikom dr. Franjom Tumanom nakon nekoliko godina konano smo postigli potpuno osloboenje.

Mnogi dravnici su se udili. Pa kako je mogao treu evropsku vojnu silu ,pokoriti taj mali narod. Proslava priznanja toga dana, 15. sijenja 1992. bila je na Strossmayerovom trgu u Jastrebarskom, uz nazonost mnogobrojnih graana. Iz posebno izraene bave toeno je kvalitetno vino, Desineki tamburaši, te puhaki desinaki sastav, izvodio je rodoljubne i pobjednike akorde. Uz zveket uzdignutih aša nazdravljano je Lijepoj našoj. Suze radosnice orosile su mnogobrojna lica. Oduševljenju nije bilo kraja. Sveanost je nastavljena dugo u no u vatrogasnom domu u Jastrebarskom. Moramo istaknuti da je cijelu organizaciju izvršilo naše Društvo. U spomen na taj dan, naši lanovi skromno su obiljeili, u vatrogasnom domu ,15. sijenja ove godine.

Nakon kratkog pozdravnog uvodnog slova predsjednika Društva, slijedila je uz vodstvo zapovjednika i oduševljenje prisutnih iz svih grla lanova, himna Lijepoj našoj. Donosimo i nekoliko fotografija iz toga ina.

Foto; V Karas

Klikni na sliku za uveani prikaz!