Naslovnica arrow Kategorija - Ostala Događanja arrow Svečanost obilježavanja priznanja Hrvatske 15. siječnja 1992. 27 Lipanj 2017
Svečanost obilježavanja priznanja Hrvatske 15. siječnja 1992. Ispis E-mail
Srijeda, 27 Siječanj 2016
thumb_dsc03355.jpg

Bio je to dan za pamćenje. Vjekovni san hrvatske nacije konačno je ostvaren.Većina evropskih država priznala je toga dana slobodnu Hrvatsku,15. siječnja 1992.

Znamo kako je počelo. Pod tenkove koji su krenuli preko Dunava bacano je cvijeće, a jugoslavenska četnička horda počela je osvajati našu domovinu. Prekrasan srednjoevropski grad Vukovar dnevno je rušen, pred cijelom svjetskom javnošću. Hrvatska je bila razoružana, agresor je dobio obilna financijska sredstva da pokori Hrvatsku. Gotovo trećina Hrvatske je bila pokorena, a krasni povijesni hrvatski gradovi, Dubrovnik, Osijek i drugi bili su stalna meta avionskih i kopnenih napada. Samo zahvaljujući hrvatskoj slozi, hrvatskoj mladosti, i mudrom vodstvu našeg vojnog rukovodstva, na čelu sa vrhovnim zapovjednikom i predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom nakon nekoliko godina konačno smo postigli potpuno oslobođenje.

Mnogi državnici su se čudili. Pa kako je mogao treću evropsku vojnu silu ,pokoriti taj mali narod. Proslava priznanja toga dana, 15. siječnja 1992. bila je na Strossmayerovom trgu u Jastrebarskom, uz nazočnost mnogobrojnih građana. Iz posebno izrađene bačve točeno je kvalitetno vino, Desinečki tamburaši, te puhački desinački sastav, izvodio je rodoljubne i pobjedničke akorde. Uz zveket uzdignutih čaša nazdravljano je Lijepoj našoj. Suze radosnice orosile su mnogobrojna lica. Oduševljenju nije bilo kraja. Svečanost je nastavljena dugo u noć u vatrogasnom domu u Jastrebarskom. Moramo istaknuti da je cijelu organizaciju izvršilo naše Društvo. U spomen na taj dan, naši članovi skromno su obilježili, u vatrogasnom domu ,15. siječnja ove godine.

Nakon kratkog pozdravnog uvodnog slova predsjednika Društva, slijedila je uz vodstvo zapovjednika i oduševljenje prisutnih iz svih grla članova, himna Lijepoj našoj. Donosimo i nekoliko fotografija iz toga čina.

Foto; V Karas

Klikni na sliku za uvećani prikaz!